یادت میاد چند سال پیش وقتی برای دوستت بی بی شاور گرفته بودی و دیرت شده بود و داشتی با اعصاب خردی یه چیزی رو که خراب شده بود درست میکردی و ته دلت به خودت فحش میدادی  و بد و بیراه میگفتی؟ یادت میاد یکی دیگه از دوستانت برگشت و گفت که ریحانه غبطه آرامش تو رو میخورم؟ یادت میاد چقدر از حرفش تعجب کردی و ازش پرسیدی که مگر من آروم به نظر میام. من دارم با خودم میجنگم؟

این رو گفتم که بهت بگم یادت باشه که آدمها همیشه بیرون تو رو میبینن. هیچکس از شکها، تردیدها و مشکلات درونی آدمها خبر نداره. بنابراین لزوما اونطوری که تو خودت رو میبینی دیگران تو رو اونطور نمیبینند. همینطور دلم میخواد که تو هم به خودت یادآوری کنی که تو هم بیرون زندگی دیگران رو میبینی و نه درونش رو. تو نمیدونی اون چیزی که به نظر میاد چقدر واقعیه و چقدر به برداشت تو از دیگران بر میگرده و چقدرش هم نمایش و تظاهره.

یه چیز دیگه هم میخوام بهت بگم: تو تنها کسی نیستی در این دنیا که مشکل داری  بخصوص با خودت مشکل داری. میلیونها آدم در این دنیا با همین مشکلاتی دست به گریبان هستند که تو هستی. میلیونها نفر میخوان وزن کم کنند و هربار شکست میخورن. در واقع میتونم به جرات بگم تعداد کسانی که موفق میشن وزن کم کنند و وزنشون رو ثابت نگه دارند خیلی کمه. میلیونها نفر مثل تو میخوان تغییر کنند و بیشترشون شکست میخورن. بنابراین فکر نکن که تو تنها آدم  توی این دنیا هستی که با این مشکلات دست به گریبانی. تو تنها کسی نیستی که وقتی میخواد خونه اش رو دکور کنه صدبار صدهزار جا رو چک میکنه و مدام میخره و پس میده تا اون چیزی که مدنظرش هست به دست بیاد. قبول دارم که شاید از نظر سلیقه تو شاید در حد خیلیها نباشی ولی واقعاً همه آدمها سلیقه یه طراح داخلی رو ندارند. بنابراین اینقدر اعصابت رو خرد نکن که چرا اینطوری و چرا اونطور. باور کن که خیلی از افراد مثل تو هستند.

این نکته رو هم میخوام بگم که فرق اون فرد کناری که به نظرت موفق میاد با تو خیلی نیست. یعنی اینطور نیست که خیلی کار شاقی لازم باشه بکنی که از اکثریت مردم جلو بیفتی. میتونم بگم فقط 10% تلاش بیشتر روزانه میتونه یک دفعه تو رو از از دهک متوسط جامعه جدا کنه و به سمت دهک های بالاتر درصد سوق بده. بنابراین فکر نکن که باید خیلی تلاش کنی و خیلی خودت رو بکشی تا آدم موفقتری بشی. اگر فقط روزانه 10 درصد در جهت رشد شخصیت زمان بگذاری، خیلی زود میبینی که از خیلی جهات جلوتر هستی. این رو میتونم برات تضمین کنم. 

نکته دیگه هم اینه که تمرکز روی هدفی که داری خیلی مهمه. عوض اینکه افکارت رو در صد زمینه پراکنده کنی و خودت رو گیجتر و گیجتر بکنی لازمه که یک زمینه رو انتخاب بکنی و روش فوکوس بکنی. مثلاً همین پروژه خونه که یک ساله میخوای انجامش بدی و هی امروز و فردا میکنی. یه هدف بذار که زودتر دیواره رو رنگ بکنی و دکورها رو بخری و پرده ها رو عوض کنی. هزینه اش رو هم از لاین آف کردیت پرداخت کن. نترس که نتونی از عهده اش بر بیایی. روی هدفت تمرکز کن و سعی کن هزینه ها متفرقه مثل لباس و بدلیجات خریدن رو کم کنی. میدونی که به اندازه کافی - در واقع خیلی بیشتر از کافی - کفش و لباس و بدلیجات داری. در واقع انقدر اشیاء داری که جریان انرژی رو در خونه ات بلاک کرده. یادت میاد اون زمانی که از علی جدا شده بودی فقط 3 تا بلوز و 2 تا شلوار برده بودی و اونها رو عوض میکردی؟ یادت میاد که چقدر زندگیت به نوعی آرامش داشت. الان هم اینکار رو بکن. تو کمدت یه سری کفش داری که دو سالی هست که پات نکردی. بده بره. کسی در این دنیا هست که لازمش داره و میتونه باهاش بره مصاحبه و کار بگیره. تعلقاتت رو کم کن.

یه نکته هم راجع به رابطه ات با آدمها و بخصوص مردها میخوام بگم. یادت میاد که چقدر ملاحظه مرد سرخپوست رو میکردی و یادت میاد که هربار که مشکلی بخاطر این ملاحظه کردن بدست میومد مرد سرخپوست چطور نگاهی به تو داشت و چطور تو رو یک دختر بی عرضه و دست و پا چلفتی میدید؟ مثلاً اون وقتی که شارژ موبایلت بخاطر اینکه هات اسپاتش رو روشن کرده بودی تا مرد سرخپوست استفاده کنه تموم شد؟ یادت میاد که مرد سرخپوست چقدر شماتت کرد که حواست نیست؟ بنابراین در روابط آینده ات حواست باشه که خواست خودت رو در اولویت قرار بدی. میخوام قول بدی که خودت باشی و آرامشت رو بخاطر کس دیگری به هم نزنی. به خودت ایمان داشته باشی و خودت رو بخاطر خوش آیند کس دیگری اذیت نکنی.  تو اولین کسی نیستی گاهی خونه رو ترک میکنه و بعد یادش میفته که عینک آفتابیش جا مونده بنابراین بخاطر این چیزها نه بیش از اندازه ناراحت شده و نه بیش از اندازه عذرخواهی کن.

راستی این هفته چند تا کار کردی که خیلی خوب بود. اینکه تو کارواش برگشتی و بهشون گفتی که ماشین رو خوب نشستند و درخواست کردی دوباره بشورنش خیلی خوب بود. دومین اینکه تو لباس فروش رسید رو چک کردی و متوجه اشتباه قیمت شد و خواستی اصلاحش کنند. ممنونم که برای خوشایند دیگران از خواست خودت نگذشتی. در ضمن سر کار هم خوب کار کردی. کلاً خوشحالم که حس بهتری داری نسبت به خودتت و قدمهای مثبت برمیداری. باز هم یادت باشه هیچ چیز آسون بدست نمیاد. تو تلاشهای خیلی آدمها رو و سختی هایی که کشیدند رو نمیبینی . فکر نکن که تو تنها کسی هستی که برای بدست آوردن چیزهایی که میخواد باید بجنگه. همه در حال سعی و خطا و تقلا هستند. اما از طرفی هیچ چیز اونقدری هم که به نظر میاد سخت نیست. کافیه دل رو به دریا زد. خیلی اینور و اونور کردن قضیه کمکی بهت نمیکنه. اون ضرب المثل ترکی یادت باشه که میگه "تا فرد عاقل سبک و سنگین کنه که چطور از رودخانه رد بشه، دیوونه رسیده اونطرف رود". کمی دیوانگی لازمه.

 

/ 4 نظر / 25 بازدید
الی

نه عزیزم تو تنها ادم روان پریش این دنیا نیستی!! خدا صبر بده به اون کسی که بخواد با تو ازدواج کنه!!!!

یه خواننده از کانادا

ریحانه جون همیشه میخونمت. این پستت عالی بود. کلی برای همه ما مفید بود. امیدوارم همیشه این نوشته ات جلو چشمت باشه. ازش پرینت بگیر و همیشه نگاش کن. برات بهترین ها رو میخوام

ترانه

من هم هزار بار میخرم و پس میدم تا مطمین بشم به خونه ام میاد. هیج وقت هم فکرنکردم که باید برای اینکار به کسی حتی خودم جواب پس بدم. ازکسی عذر خواهی نکن حتی خودت. همیشه کاری رو که فکر میکردی درسته انجام دادی.